Sakarya-Sabiha Gökçen Havaalanı
Önceleri uçakla yolculuk ekonomik durumu iyi olan insanlara özgü bir ulaşım aracıydı.
Tarih
:
28.11.2010
Kategorisi
:
Köşe Yazarları Yazıları
Okunma Sayısı
:
48307
Yorum Sayısı
:
2
Ekleyen
:
Seyfi Yücel

Seyfi YÜCEL
seyfiyucel54@hotmail.com
Önceleri uçakla yolculuk ekonomik durumu iyi olan insanlara özgü bir ulaşım aracıydı. Son yıllarda devletin havayoluna uyguladığı teşvikler sonunda uçak biletleri ucuzladı hatta birçok hatta nerdeyse otobüs bilet fiyatlarıyla aynı düzeye indi. Biletinizi birkaç hafta önceden aldığınız takdirde otobüs bilet fiyatından bile daha ucuza uçak yolculuğu yapabilirsiniz.
İlimize en yakın havaalanı İstanbul Pendik, Sabiha Gökçen Havaalanı. Yurtiçi veya yurtdışı uçuşlarda Sakarya’dan çok sayıda insan Sabiha Gökçen Havaalanını tercih ediyor. Otobüsle nerdeyse yirmi dört saat süren mesafelere birkaç saat içinde ulaşabiliyorsunuz.
Sakarya’dan Sabiha Gökçen Havaalanına ulaşmak bir problem:
Özel arabayı tercih ederseniz bir yakınınız sizi havaalanına bırakıp dönmesi gerekiyor veya havaalanında bulunan otoparkı kullanmanız gerekiyor. Her iki seçenekte de uçak bilet fiyatından daha çok yakıt veya park ücreti ödemeniz gerekiyor.
Sakarya ile Sabiha Gökçen Havaalanı arasında özel bir firma Kuzey Terminali’nden kalkarak oldukça lüks araçlarla Pendik Köprüsü’ne kadar götürüyor. Orda sizi taksiye aktararak havaalanına ulaşmanızı sağlıyor. Bu araçlar gerçekten önemli bir hizmeti yerine getiriyor ama araçları sekizer kişilik gidişte veya dönüşte her zaman yer bulma şansınız olmuyor. Saat 20.00’den sonra da Sakarya’ya dönüşte araç bulamıyorsunuz. Bana göre fiyatı da mesafeye göre bir miktar yüksek.
Sakarya’ya ulaşmanın başka bir seçeneği de havaalanından kalkan Havaş servisleriyle İzmit’e kadar inip oradan Sakarya-Tuzla minibüsüne binip Sakarya’ya ulaşmak. Bu tercihte de havaalanından İzmit’e kadar getiren servis 17 TL’ye getiriyor, üstüne de İzmit-Sakarya arasını eklediğiniz zaman yine fiyat yükseliyor. Başka bir eksisi de servisler İzmit’e iki saatte bir kalıyor. Yani bir saatte geldiğiniz yüzlerce kilometre mesafeden İzmit’e inmek için iki saat beklemeniz gerekiyor.
Sakarya’ya ulaşmanın başka bir seçeneği de İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin halk otobüsleriyle Pendik veya Bostancı tren istasyonuna ulaşmak. Bu seçenek de saatlerinizi alıyor.
Sakarya’dan İstanbul’a çalışan otobüsleri kullanmak da başka bir seçenek… Bu seçeneği tercih ettiğinizde Samandıra, Kavacık derken nerdeyse yarım gün zamanınızı alıyor.
Tüm seçeneklerde denk getirebilirseniz ve yanınızda fazla eşyanız yoksa Sabiha Gökçen Havaalanına ulaşabiliyorsunuz. Ya uçağı kaçırırsam telaşı da cabası…
Sakarya’da yurt dışının yanında yurt içinde de uçağı tercih edenlerin sayısı günden güne artıyor. Havaalanına ulaşım kolaylaştırıldığı takdirde daha da artacağını söyleyebiliriz.
Önemli bir yolcu potansiyeli var. Sakarya’dan Sabiha Gökçen’e düzenli ve ekonomik bir ulaşım sisteminin kurulması artık kaçınılmaz. Önemli ihtiyaç.
İster özel bir kuruluş tarafından veya belediyeler öncülüğünde bu sorun mutlaka çözülmelidir. Sakaryalı ya önemli bir hizmet olacağını düşünüyorum.